Regał metalowy. Jak o niego dbać

Metalowe regały sprawdzają się w wielu okolicznościach. Są idealne do magazynów i innych firmowych pomieszczeń. Można także korzystać z nich w warunkach domowych. Postawione – na przykład – w pomieszczeniu gospodarczym w domu, lub w przydomowym garażu, ułatwiają przechowywanie wielu rzeczy. Dzięki nim rzeczy przechowywane są w bezpieczny sposób, w pomieszczeniu zaś jest duży porządek. Regał metalowy w założeniu powinien wytrzymać przez lata. Nie zawsze jednak tak jest. Wiele zależy od tego jak o takie regały będziemy dbać. Co robić a czego warto unikać, użytkując metalowe regały?

Maksymalne obciążenie półek. Warto je poznać

Regał metalowy najłatwiej uszkodzić, przechowując na jego półkach zbyt ciężkie rzeczy. Jeśli takie znajdą się na półkach, mogą się one powyginać. Wyprostowane, nie będą już tak odporne na przeciążenia. Nawet lżejsze rzeczy przechowywane na takich półkach, mogą doprowadzić do ich ponownego wyginania się. Zawsze więc przed zakupem regału warto poznać dopuszczalne obciążenie jego półek. Jeśli w naszej ocenie maksymalne obciążenie półek danego regału jest dla nas za niskie, trzeba poszukać innego, z większym maksymalnym obciążeniem półek. Oczywiście taki regał może być droższy, jednak warto dopłacić i mieć pewność, że półki nie ulegną zniszczeniu, a więc nie będzie konieczności zakupu innego regału.

Właściwy montaż ma znaczenie

Regał metalowy najczęściej sprzedawany jest w częściach, które trzeba razem złożyć. Błędy w montażu, niedokręcenie śrubek, czy też przykręcenie tylko niektórych zwiększa ryzyko osłabienia regału i jego usterek. Zawsze więc należy skręcać takie regały zgodnie z instrukcją montażu. Istotne jest także coś jeszcze. Przy skręcaniu warto robić wszystko, by regału nie zarysować ostrymi narzędziami czy kluczami. Może to bowiem zwiększyć ryzyko jego korozji.

Mycie i konserwacja

Półki regału i inne jego elementy co jakiś czas trzeba umyć. Nie należy do tego celu używać szorstkich gąbek, ani tym bardziej metalowych drapaków, bowiem spowodować mogą zarysowania na regale. Półki można dodatkowo pokryć preparatem zabezpieczającym, choćby woskiem do karoserii samochodowych. Zminimalizuje to ryzyko powstawania zarysowań. Dobrze jest też na bieżąco likwidować ślady pojawiającej się rdzy. W razie konieczności zaś, zardzewiałe części regału zakonserwować lub ponownie pomalować. Takie działania nie zajmują wiele czasu, a znacznie wydłużają żywotność regału.

Właściwie złożony i zadbany regał przez lata będzie spełniać swoje zadanie i na pewno nie pojawi się konieczność jego naprawy a tym bardziej wymiany na nowy.