Regał metalowy. Czasem warto przymocować go do ściany

Regały metalowe są idealne do gromadzenia na nich nawet dużej ilości ciężkich rzeczy. Z tego między innymi powodu chętnie wykorzystuje się je w magazynach, firmach, a nawet w domach. Dobrej jakości regał metalowy przez wiele lat będzie spełniać swoje zadanie i nie ulegnie żadnej usterce. Aby jednak bezpiecznie przechowywać rzeczy na metalowym regale, warto pamiętać o kilku zasadach.

Regał powinien być właściwie zmontowany i odpowiedni

Regał metalowy powinien być zmontowany w sposób zgodny z instrukcją montażu. Wszelkie odstępstwa od montowania zgodnego z instrukcją nie są wskazane. Regał nieprawidłowo skręcony może bowiem ulegać usterkom. Bardzo ważne jest też stawianie na półkach rzeczy o odpowiedniej wadze. W instrukcji każdego regału jest informacja o tym jakie jest maksymalne obciążenie jego półek. Przekroczenie tego obciążenia i przechowywanie na półkach rzeczy o wiele cięższych niż mogą stać na takim regale doprowadzi najprawdopodobniej do jednego. Regał lub same jego półki mogą się powyginać lub połamać. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Jeśli bowiem półka się złamie lub urwie, a rzeczy z niej spadną na osobę stojącą przy regale, może ona zostać co najmniej ranna. Tym bardziej jeśli z regału spadną ciężkie rzeczy.

Półki w regale powinny być wypoziomowane

Aby rzeczy z regału nie zsuwały się, jego półki powinny być odpowiednio zamontowane, a sam regał metalowy dobrze wypoziomowany. Jeśli jest odpowiednio skręcony powinien na podłodzie stać prosto, pod warunkiem, że sama podłoga jest równa i pozioma. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego po zmontowaniu regału i postawieniu go w wybranym miejscu, warto do jego dowolnej półki przyłożyć poziomicę i sprawdzić czy półki są w poziomie. Oczywiście delikatne odstępstwa są dopuszczalne. Zbyt duże jednak mogą spowodować wiele problemów. W takiej sytuacji warto pod nogi regału coś podłożyć, by półki regału były w poziomie. Można też taki regał metalowy przykręcić do ściany. Wtedy jest pewność, że mimo tego, że nie stoi idealnie poziomo, na pewno się nie przewróci

Przykręcenie regału do ściany. Czasami to konieczność

Jeśli regał metalowy jest znacznej wysokości, a tym bardziej jeśli podłoga, na której ma stać nie jest do końca równa, rozsądnie jest go przymocować do ściany. Wskazane jest zamocowanie go w kilku miejscach. Najważniejsze jest przykręcenie do ściany górnych jego części. To gwarancja braku ryzyka jego przewrócenia się. Oczywiście mocowanie powinno być stabilne i mocne. Takie mocowanie zapewni też pełną stabilność regału.